Με επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώον της ομώνυμης Πλατείας τίμησε, το Σάββατο 28-10-2023, ο Δήμος Φυλής τους πεσόντες στο Έπος του ’40 συνδημότες μας.
Οι εορταστικές εκδηλώσεις ξεκίνησαν στις 07.30 το πρωί με Πανηγυρική κωδωνοκρουσία σε όλες τις εκκλησίες των Άνω Λιοσίων και ακολούθησε η τέλεση Δοξολογίας στον ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης, στην οποία παρέστησαν οι πολιτικές και στρατιωτικές αρχές και πλήθος κόσμου. Τον Δήμο Φυλής εκπροσώπησε ο Δήμαρχος Χρήστος Παππούς, συνοδευόμενος από μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου και του Τοπικού Συμβουλίου Άνω Λιοσίων. Τιμές απέδωσε η Φιλαρμονική του Δήμου Φυλής.
Αμέσως μετά τη Δοξολογία οι εκπρόσωποι του κλήρου και των πολιτικών και στρατιωτικών αρχών βάδισαν, πομπή, στην Πλατεία Ηρώων, όπου εψάλη η επιμνημόσυνη δέηση.
Ακολούθησε η ομιλία του Δημάρχου Χρήστου Παππού και η κατάθεση στεφάνων από τους εκπροσώπους των πολιτικών και στρατιωτικών αρχών, των κομμάτων και των κοινωνικών και πολιτιστικών φορέων.
Η εκδήλωση μνήμης ολοκληρώθηκε με σιγή ενός λεπτού και ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου από τη Φιλαρμονική του Δήμου Φυλής.
0 Σχόλια