Πριν από λίγο ανακοινώθηκαν μέσω Κοινής Υπουργικής Απόφασης τα μέτρα που θα ισχύσουν σε καταστήματα εστίασης και ψυχαγωγίας από σήμερα 16 Ιουλίου έως και 26 Ιουλίου.
Αναλυτικότερα :
Μεταξύ άλλων προβλέπεται η λειτουργία των υπαίθριων κέντρων διασκέδασης (μουσικά κέντρα, κλαμπ,) αποκλειστικά για εμβολιασμένους και νοσήσαντες και με πληρότητα 85% και φυσικά μόνο για καθήμενους.
Ακόμη, όλοι οι κλειστοί χώροι πλην κέντρων διασκέδασης (εστιατόρια, καφέ, κινηματογράφοι, θέατρα), θα είναι αμιγώς για εμβολιασμένους και νοσήσαντες. Θα λειτουργούν στο 85% της πληρότητας, η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική στα θέατρα και τους κινηματογράφους, ενώ οι ανήλικοι θα προσέρχονται με δήλωση self test των γονέων.
Στους μεικτούς χώρους η πληρότητα θα είναι στο 75% για έως 1.000 καθήμενους, στο 70% για έως 5.000 και στο 65% για έως 15.000 καθήμενους, ενώ η χρήση μάσκας θα είναι υποχρεωτική σε όλες τις περιπτώσεις.
0 Σχόλια